fbpx

NIEZWYKŁA HISTORIA DŁUGOPISU

NIEZWYKŁA HISTORIA DŁUGOPISU

NIEZWYKŁA HISTORIA

DŁUGOPISU

Czy trzymając w dłoni ulubiony

długopis zastanawialiście się

kiedykolwiek nad okolicznościami

jego powstania? Jeśli nie, to

naprawdę warto, bo jest to historia

niezwykła...

Otóż ten wszechobecny i niezbędny dziś przedmiot wynalazł i w 1938 roku opatentował Węgier László Biró. Masowa produkcja długopisów ruszyła zaś podczas II wojny światowej na potrzeby… alianckich pilotów.

Okazało się, że długopisem, inaczej niż piórem, można pisać bez względu na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Służył on więc pilotom do sporządzania notatek podczas lotów.

Niedawno przeglądałam listę ikon wzornictwa ostatnich stu lat i znalazłam na niej mój ulubiony, używany od podstawówki długopis. To Jotter firmy Parker. Zawsze miałam pod ręką dwa czerwone egzemplarze ( na wypadek gdyby jeden się zgubił), ale od kiedy pojawiły się nowe wersje kolorystyczne oczywiście musiałam je zdobyć. Jotter to pierwszy długopis wyprodukowany przez firmę Parker w 1954 roku, po dziewięciu latach eksperymentów i testów. Nazwa „Jotter” jest nawiązaniem do funkcji jaką miał spełniać i oznacza mały podręczny notatnik.

W pierwszym roku produkcji sprzedano aż 3,5 mln sztuk tego modelu, w kolejnych latach znacznie więcej. Powstał długopis dopracowany w każdym szczególe i niezawodny.

Jotter to najbardziej znany i najdłużej sprzedający się długopis na świecie. Miło jest pisać legendarnym Parkerem, ale dla mnie najważniejsze jest po prostu to, że świetnie leży w dłoni.

PS Ciekawostką jest, że Zenith – najsłynniejszy długopis Polski Ludowej powstał według technologii przejętej przez Chińską Republikę Ludową po znacjonalizowaniu amerykańskiego Parkera w Szanghaju.

Foto: Jotter: Marta Kropidłowska & Text: Marta Kropidłowska

docom

DribbbleFacebookInstagramPinterestTwitter