ART DECO
W latach 20 i 30-tych XX wieku – Art Deco było stylem totalnym

 

Począwszy od sławnej paryskiej wystawy światowej z 1925 roku, styl Art Deco zdominował praktycznie wszystkie aspekty życia. Co prawda w owych latach nikt jeszcze nie posługiwał się określeniem „Art Deco”, które jako pojęcie stylu pojawiło się dopiero 40 lat potem.

Nie było dziedziny życia, w której nie odcisnął wyraźnego znaku. Architektura, wystrój wnętrz, malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, meble, lampy, samochody, jachty, biżuteria, moda…

Powtórne odkrycie Art Deco przyszło stosunkowo późno. W 1968 roku pojawiła się pierwsza poważna publikacja w języku angielskim zatytułowana „Art Deco of the 20s and 30s” Bevisa Hilliera. Od tego momentu zaczęła się prawdziwa moda na sztukę z przełomu lat 20 i 30-tych.

Bufet Art Deco luksusowe meble na zamówienie
Dekoracja mebla Art Deco
Meble Art Deco kolekcja American Art Deco
Wśród wielu kolekcjonerów znaleźli się tacy artyści jak
Andy Warhol,
Yves Saint Laurent czy Karl Lagerfeld

Mądry człowiek, który w latach 50-tych zainwestowałby w Art Deco, dziś byłby Donaldem Trumpem. Pod względem majątku oczywiście, nie smaku.
W XXI wieku ceny przedmiotów z lat 20 i 30-tych przyprawiają o migotanie przedsionków serca. Toaletki, krzesła, żyrandole, srebra, naszyjniki sprzedawane są przez najszacowniejsze domy aukcyjne. Znajdują swoich admiratorów w Londynie, Dubaju, Szanghaju, na Manhattanie…
Można je znaleźć w muzeach na całym świecie. Od Tokyo przez Otwock po Napier w Nowej Zelandii, które samo w sobie jest jednym wielkim muzeum..

Projektując meble, lampy, detale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie da się zrobić dobrego projektu bez cofnięcia w przeszłość. Inspiracją może być zarówno XVI-to wieczny renesans jak i modernizm okresu międzywojennego. Dla nas to właśnie Art Deco pozostaje źródłem najmocniejszych inspiracji.

Stylistyka lat 20-tych skierowana była głównie do konsumentów towarów luksusowych. Stylistyka lat 30-tych to propozycje dla odbiorcy masowego.
W tych pierwszych odnajdujemy wyrafinowany detal,wytworność i szyk. Z kolei lata 30-te ujęły nas funkcjonalnością i powściągliwą elegancją.

Wiemy, że w naszej pasji nie jesteśmy odosobnieni. Tą pasją staramy się dzielić. Atelier 1925 jest tego owocem.

Broadway kinkiet lampa ścienna Art Deco detal chrom
Stół FRENCH ART DECO detal