fbpx

IKONY PRECYZJI Z LAT 20 I 30

IKONY PRECYZJI Z LAT 20 I 30

IKONY PRECYZJI Z LAT 20 I 30

Styl zegarków w latach 20-tych nawiązywał przede wszystkim do awangardy malarskiej z pierwszej dekady XX wieku. Formy geometryczne, przenikające się płaszczyzny, kolorystyka zaczerpnięte z kubizmu i konstruktywizmu były dla projektantów zegarków i biżuterii najmocniejszą inspiracją.

Abstrakcyjne desenie widoczne na kopertach i tarczach czasomierzy, wzorowano na sztuce Majów, Azteków oraz na hieroglifach egipskich. Egzotyka połowy lat dwudziestych to z kolei ukłon w stronę 'Czarnego Lądu’ gdzie panstwa takie jak Francja miały swoje kolonie.

Dążenie do upraszczania formy widoczne zwłaszcza w zegarkach na co dzien ciekawie kontrastowało z tymi zakładanymi na wieczorne bale. Szalone lata 20te uwielbiały mocne akcenty kolorystyczne. Zatem biżuteria jak i zegarki obleczone zostały w diamenty, szmaragdy, rubiny i szafiry. Uwielbiano egzotyczne koralowce, jadeity i onyksy. Oczywiście całość pięknie oprawiano w dwubarwne złoto, srebro lub platynę.

Czasem zegarek i biżuteria stawały się jednym. Dzieło sztuki Cartiera, gdzie zegarek pomysłowo ukryto w efektownej bransolecie.

Prostota i symetria, które zawsze idą w parze z elegancją to ewidentny wpływ estetyki modernistycznej. Ikona jest tylko jedna.  Reverso Jaeger LeCoultre.

Krach na giełdzie Wall Street w 1929 roku przewartościował stylistykę i nieomal unicestwił rynek towarów luksusowych. Zapotrzebowanie na produkcję masową rosło. Zegarmistrzowie i jubilerzy zmuszenie zostali do stosowania tanszych materiałów jak stal nierdzewna, bakelit, chrom i nikiel.

Najlepsi z nich perfekcyjnie wykorzystali nowe trendy we wzornictwie lat 30 i zaczęli tworzyć małe dzieła sztuki użytkowej w duchu tzw Ery Maszyn. Motywy industrialne i aerodynamiczne przełożyły się na zaokrąglone krawędzie, opływowe linie i na ogólną harmonię produktów.

Nie waham się powiedzieć, że zegarki z lat 30-tych poprzez swoją prostą a jednocześnie elegancką stylistykę są ponadczasowe.

Nie zawsze precyzyjnie odmierzają czas. Czasem wcale nie chodzą. Jednak i na współczesnym nadgarstku prezentują sie znakomicie. Przykładem tego jest z pewnością sławny’ Reverso’ z obracaną kopertą. Od 1932 roku do dziś produkowany niemal bez większych zmian stylistycznych.

Foto:         

-Christies.com

-Jaeger

-lecoultre.com

-Chrono24.com

-Watchcentre.com

-Kentshire.com

Text: Szymon Tarnowski

docom

DribbbleFacebookInstagramPinterestTwitter