fbpx

FURSTENBERG – W ŚWIETLE KSIĘŻYCA

FURSTENBERG – W ŚWIETLE KSIĘŻYCA
The form AURÉOLE, which was created with
Korean ceramicist Kap-Sun Hwang

PORCELANA AUREOLE FURSTENBERG OKIEM ATELIER 1925

To była miłość od pierwszego wejrzenia, bo też nietrudno jest zakochać się w Auréole. Clair de Lune – porcelanowym serwisie, który dla firmy Furstenberg zaprojektował Kap-Sun Hwang. Można oglądać ten serwis długo i długo się nim cieszyć.

Księżyc – od wieków temat dzieł sztuki, utworów literackich i muzycznych – stał się tu inspiracją do stworzenia niezwykłych dekoracji. Zaskakuje pomysłowość projektanta, który wykorzystując ten jeden motyw potrafił stworzyć tak wiele różnorodnych kombinacji. Kiedy patrzy się na Auréole. Clair de Lune po raz pierwszy wydaje się, że każdy z elementów serwisu otrzymał własny, jedyny w swoim rodzaju wzór. Znajdziemy tu Księżyc w postaci wielkiej złocistej tarczy na pokrywce od dzbanka i małej złotej kuli wieńczącej cukiernicę. Księżyc w nowiu i w pełni wymalował artysta na talerzach i miskach, a kiedy przyjrzymy się bliżej filiżankom, odkryjemy, że to nie kropki je zdobią, lecz setki maleńkich Księżyców ukazanych w swych zmiennych fazach.

Cały ten magiczny świat wykreował mistrz Hwang przy użyciu jedynie trzech kolorów: białego, czarnego i 24-karatowego złota. Znajdziemy tu filiżanki do herbaty i do kawy, specjalne do espresso i do cappuccino, wiele najróżniejszej wielkości talerzyków i miseczek. Wszystkie te elementy tworzą dobrze przemyślaną, spójną w swej formie i proporcjach, całość.
Serwis jest niezwykle nowoczesny, wręcz awangardowy, a jednocześnie nostalgiczny i wzruszający. Przypomina o upływającym czasie i naszej kruchej jak porcelana egzystencji wśród planet i gwiazd.

P.S. Bardzo lubię Clair de Lune Debussy’ego. Kto wie, może Kap-Sun Hwang zainspirował się właśnie tym utworem gdy obmyślał te niezwykłe dekoracje.

 

 

Foto: FÜRSTENBERG

 

                             Tekst: Marta Kropidłowska

docom

DribbbleFacebookInstagramPinterestTwitter